Studio książki

DTP ● web ● styl

Quarkxpress 10 - pierwsze wrażenia

Jakiś czas temu pisałem, że Quark 10 będzie taki, jak chcą użytkownicy, albo nie będzie go wcale. Co prawda pojawił się nowy inwestor, nowe pieniądze, nowe pomysły. Co z tego ma użytkownik? więcej...
Comments

O konwersji pdf-ów – po angielsku

Pochwalę się Winking mój artykuł o konwersji z pdf-ów do Quarka/Indesigna po angielsku na stronie producenta programu.

Program przechodzi powoli z fazy beta do alfa, otrzymała tez oficjalną nazwę: PDF2DTP. Warto ją zapamiętać!
Comments

To nie jest czas publikowania na ipada

Mam mieszane uczucia o najnowszej wersji Quarka, która umożliwia publikowanie na ipadach. Wypróbowałem wersję trial dziewiątki szczególnie pod kątem tak zachwalanej możliwości tworzenia interaktywnych publikacji elektronicznych. Rzeczywiście, to działa fantastycznie. Publikowanie na ipada jest łatwe i przyjemne, na ile przyjemna może być praca Winking. Jestem zachwycony tym, jak moja gazeta wygląda na tablecie i jak łatwo i wygodnie mogę ją przesłać z komputera na czytnik. Testowałem też pracę z ePub i także to wygląda zachęcająco. Po wielu niedoróbkach w wersji 9.0, w najnowszej 9.2 wszystkie błędy zdają się być poprawione, a do tego jest już możliwość tworzenia plików w standardzie ePub 3. Nieźle!

IMAG0254

więcej...
Comments

Konwersja pdf > inDesign/Quark

Któż nie spotkał się kiedykolwiek z następującym problemem: przychodzi klient z plikiem pdf i chce nanieść "drobne" korekty, przy czym nie posiada pliku źródłowego? Albo otrzymujemy dokumentację w pdf-ie w obcym języku, a jej polska wersja ma być złożona co do piksela tak samo, jak oryginał? Komu nie zdarzyło się stracić pliku źródłowego, po którym został tylko plik pdf?

Mnie nie tak niedawno spotkała trzecia sytuacja. Pliki źródłowe skompresowałem do archiwizacji, a po pewnym czasie okazało się, że archiwum nie chce się już rozpakować! Mi pozostał "tylko" drukarski pdf. Tylko i... aż!

11

Oto ukazała się beta nowego rozszerzenia do programów QuarkXpress i inDesign, która umożliwia konwersję plików pdf wprost do programu DTP. Nosi on robocze nazwy PDF2Quark i PDF2Indesign. Producentem jest znana firma Markzware, której flagowymi produktami były dotąd konwertery umożliwiające przenoszenie plików między programami Publisher-inDesign-QuarkXpress. Wbrew pozorom, konwersja taka przebiega zaskakująco dobrze, sam wielokrotnie konwertowałem pliki indd do formatu qxp. ID2Q przenosił layout bardzo dokładnie nawet w takich sytuacjach, kiedy style w layoucie źródłowym były niby nie do osiągnięcia w programie docelowym (np. regulowana grubość przekreślenia znaku w programie inDesign).

więcej...
Comments

Quark, strony internetowe i flash

To, że Quark umożliwia eksport do html-a wiemy od jego co najmniej piątej wersji. Czy jednak ktoś korzystał z tej funkcji? Muszę przyznać, że spośród wielu pospolitych łamaczy (do jakich i ja się zaliczam) nie znałem nikogo, kto odważyłby się projektować strony internetowe w tym programie kojarzonym z drukarskim DTP. Co prawda kiedyś próbowałem uruchomić rozszerzenie Quark interactive Designer, które obsługiwało format flash, i które było dodawane do Media Packów w wersji 7. Ale wszystko rozbiło się o brak porządnej dokumentacji, tutoriali i przekonanie, że Quark ne do tego służy, no i że posiadam inne, lepsze narzędzia wyspecjalizowane w tworzeniu stron internetowych.

No właśnie, „inne narzędzia”... Poza licznymi stronami opartymi o CMS-y (Joomla od czasów Mambo, Oxwall, Wordpress, Prestashop), mam sporo statycznych stron o charakterze – można powiedzieć – wizytówkowym. Do takiej pracy wystarcza prosty iWeb oraz RapidWeaver. Wystarcza, ale ograniczoność tych programów szybko daje się we znaki. W gotowych szablonach trudno cokolwiek zmienić, a że szablonów jest ograniczona ilość, strony przestają się od siebie odróżniać, nie można nadać im tego indywidualnego, niepowtarzalnego rysu. Co z tego, że szablon jest piękny, skoro zobaczymy go na tysiącach różnych domen? Oczywiście, można zaprojektować własny szablon, ale to wymaga czasu na naukę czegoś, co stanowi bardzo wąską dziedzinę wiedzy.
więcej...
Comments