Studio książki

DTP ● web ● styl

Konwersja pdf > inDesign/Quark

W przypadku PDF2Quark/Indesing działanie programu sprowadza się jednak nie do konwertowania, ale odrysowywania layoutu. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce!

Instalacja


Wersję beta trzeba zainstalować ręcznie tak jak rozszerzenie, więc kopiujemy je do katalogu Xtensions (Quark) lub Plug-ins/Filters (inDesign). Po zainstalowaniu widzimy nowe menu:

1

12


Opcja
Convert PDF otwiera nowe okienko z parametrami:

2


Jak widzimy, proces odrysowywania uwzględnia style akapitowe i znakowe, obrazki, prowadnice oraz wyodrębnia numerowanie stron. Jest tez opcja podstawiania brakujących fontów. Możemy wskazać wszystkie albo wybrane strony PDF.

Konwertujemy nasz plik


3


...i pierwsza niespodzianka: mimo kadrowania zastosowanego w Acrobacie, program "wciągnął" znaczniki cięcia i spadu, co też wpłynęło na porozsuwanie się layoutu.

4


Musimy więc trwale wykadrować plik pdf (
tu jest skrypt do tej czynności) i wciągnąć go na nowo.

Konwertowanie na moim komputerze (procesor Intel Core 2 Duo 3.06) zajmuje tyle sekund, ile stron ma plik pdf, co wydaje się niezłym wynikiem. Jakość pliku skonwertowanego z pliku pdf jest zaskakująco dobra. Wszyscy znamy konwertery pdf do pliku Worda, tam to dopiero jest bałagan! A to z tekstu wyjdzie tabelka (i na odwrót), a to wysokość linii jest w każdym słowie inna, a próba edycji tekstu rozsypuje całość, a to kerning przyprawia o zawrót głowy.

Pierwszy rzut oka


Pierwsze spojrzenie i zaskoczenie: jest dobrze! Na obrazku widzimy źródłowy plik pdf, dalej efekty w programie Quark i inDesign.

13


Przyjrzyjmy się dokładniej, jak radzi sobie nowe dziecko firmy Markzware.

Tekst


Program miał problemy z rozpoznaniem niektórych diakrytyków. Wszystkie "ó" (U+00F3) z fontu Myriad Pro (otf) zamienił na "Û" (U+00DB), nie zostały rozpoznane glify z fontu Zapf Digbats (ttf). Oczywiście, giną wszystkie zróżnicowane spacje, a niektóre mają czasem ustalony dodatkowy odstęp. Wszystkie te problemy są widoczne na poniższym obrazku. Tekst przekonwertowany w Quarku jest mocniej rozstrzelony, za to w inDesignie zbyt ściśnięty.

9


Wydaje mi się, że odwzorowanie pliku pdf jest lepsze w Quarku, niż w inDesignie, choć w tym pierwszym programie widoczny jest pewien problem. Jeśli layout ma zdefiniowane wysunięte znaki poza łam (Hanging characters), to zostaną one utracone. Skutek tego jest taki, jak na poniższej ilustracji: zniknęły dywizy, a w ich miejsce została wstawiona spacja. Poza tym przypadkiem PDF2Quark rozpoznaje dywizy poprawnie i wstawia w odpowiednich miejscach w tekście znaczniki dzielenia wyrazu.

14


Co ważne, program ostylowuje tekst. Style otrzymują nazwy, które pomagają szybko zidentyfikować ich podstawowe parametry. To rozwiązanie znacznie ułatwia późniejsze porządki. Ramki tekstowe są rozłączone, co dla niektórych może być wadą, dla innych zaletą. Jeśli zechcemy je połączyć,
Linskter okaże się niezastąpiony.

8

Ponadto zauważyłem, że wykropkowania w spisie treści zostały utworzone za pomocą tabulatora prawego wcięcia ze zdefiniowana kropką. Elegancko! Za to podkreślenia wiersza brzydko skonwertowały się do zwykłej linii. Żywa pagina i numeracja stron staje się zwykłą ramką tekstową, strony wzorcowe pozostają więc puste.

Tabelki


Tabelki zostały odrysowane do ramek tekstowych. Niedobrze... Początkowy myślałem, że to z powodu kolorów i zróżnicowania graficznego, ale eksperyment z najzwyklejszymi, ordynarymi tabelami z czarną siatką przyniósł takie same rezultaty. Myślę jednak, że konwersja do tabeli to sprawa przyszłości, nie takie rzeczy robiło Markzware. Happy

6


Barwy


Kolorystyka rycin oraz layoutu została w pełni zachowana. Wyciągnięte z pliku obrazki są w CMYK-u i w rozdzielczości takiej, w jakiej zostały osadzone w pliku pdf. Kolory layoutu zostają przywrócone na paletce z kolorami i nazwane składowymi CMYK.

7


Podsumowanie


Bez dwóch zdań, nowe narzędzie
Markzware to wielka pomoc w sytuacjach, jakie opisałem na początku. Jeśli nie posiadamy otwartych plików albo możliwości konwersji poprzez ID2Q lub Q2ID, jeśli pozostajemy z samym plikiem pdf i nie ma czasu na rozpoczęcie pracy od podstaw, jesli chcemy szybko odzyskać plik pdf oraz obrazki, to jedynym rozwiązaniem pozostaje PDF2Quark/PDF2Indesign. Warto wtedy wiedzieć, że jest takie narzędzie, które może okazać się niezwykle pomocne.

Na koniec zaznaczę, ze opisywana wersja nosi oznaczenie v175b, jest to
wersja beta. Zatem przed wypuszczeniem w pełni sprawnej wersji, program doczeka się ulepszeń i rozwiązań opisanych tu problemów. Jak informuje Markzware, program otrzyma też nową nazwę.

blog comments powered by Disqus