Studio książki

DTP ● web ● styl

Quark, strony internetowe i flash

No ale co do tego ma Quark?


Pracując ostatnio nad nowym, niskonakładowym czasopismem, pojawiła się potrzeba szybkiego przygotowania strony informującej o nim wraz z podglądem jego zawartości. Nawet nie wiem, dlaczego nie sięgnąłem po RapidWeaver, w każdym razie naszła mnie myśl, że konwertowanie tych wszystkich rozkładówek na jpg-i i kopiowanie tekstu to będzie mordęga, praca od podstaw.

Przypadkiem odkryłem, że duplikując layout można wybrać konwersję do strony www albo layoutu interaktywnego. W tym drugim przypadku pojawiają się różnorodne opcje, jak np. możliwość utworzenia prezentacji/podglądu mojego czasopisma. A więc kilka kliknięć i mam gotowy plik .swf z zawartością gazety!

q1


Tylko go doszlifować, dodać półprzezroczyste przyciski do nawigowania po stronach, i plik będzie gotowy. W tym celu korzystamy z paletki Interaktywne, na które ustalamy parametry elementu, w tym przypadku zwolnienie przycisku myszki na spowodować dwusekundowe przejście na kolejną stronę ze wskazanym efektem.

q2 q3


Ledwie kilka kliknięć i w niecały kwadrans plik jest gotowy do osadzenia na stronie www! A sama strona internetowa? – Można ja przygotować taką samą metodą (Duplikuj... > www), przy czym niebagatelną wartość ma to, ze zachowujemy kolorystykę layoutu, mamy przeniesione wszystkie pliki graficzne i cały ostylowany tekst. Zamiast grzebać w plikach css, ustawiać grafiki na pływających stronach, dostosowywać kolory i układ w zewnętrznym programie, możemy zrobić to niezwykle sprawnie w samym Quarku. Mamy też do dyspozycji nową paletkę m.in. z formularzami, o czym postaram się napisać wkrótce.

Wady i zalety


Oczywiście, tworzenie stron w Quarku ma swoje minusy: przede wszystkim brakuje możliwości samodzielnej edycji kodu. Przez to chcąc dodać kod Google Analytics, musimy otworzyć każdy plik wygenerowany przez Quarka i wtedy dokleić tracking code. Dałoby się to prosto rozwiązać poprzez nową paletkę lub rozszerzenie, coś na wzór snippetsów, czyli możliwości wklejenia skryptów bezpośrednio w programie. Drugi minus to ten, że tworzenie rozbudowanych i dynamicznych serwisów pod Quarkiem mija się z celem, zatem można go traktować jako narzędzie pomocnicze do budowania małych i średnich stron.

Jest za to jeden wielki plus, o którym nie można zapomnieć. Projektując stronę w Quarku mamy całkowicie wolną rękę w procesie twórczym. Nie jesteśmy ograniczeni szablonami, czyli inwencją (zwykle tanią) innych twórców. Oznacza to, że znając narzędzia Quarka przygotujemy stronę internetową szybko i w pełni wykorzystamy własny potencjał twórczy. Wypracujemy taki layout, jaki chcemy osiągnąć.

blog comments powered by Disqus