Studio książki

DTP ● web ● styl

Droższe upgrade do CS6

Niestety, zła wiadomość dla użytkowników starszych wersji pakietu CS. Aby zakwalifikować się na upgrade do CS6, trzeba będzie być posiadaczem wersji 5.5. Kto ma starszą wersję, musi kupić pakiet w pełnej cenie. Dziwne, przykre, ale prawdziwe. Żeby nie było złudzeń, to będzie stałą regułą. Zatem każde kolejne upgrade do nowszej wersji będzie tylko dla posiadaczy wersji bezpośrednio poprzedzającej.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że ta polityka Adobe prowadzi do niczego innego, jak płatnej, corocznej subskrypcji. Można by to nazwać i haraczem... Dotknie ona w pierwszej kolejności freelancerów i na pewno przełoży się na wzrost cen ich usług.

Marketingowcy Adobe mogliby wziąć przykład z Quarka, który oferuje upgrade dla wszystkich wersji począwszy od 3. W cenie quarkowego upgrade'u mamy wielojęzyczny program z możliwością instalacji na dwóch komputerach (PC/Mac).

No ale, jak każdy wie, pecunia non olet.
Comments

Twarde spacje do QuarkXpress9

"Twarde spacje" dla Quarka 9 będą lada dzień dostępne w sprzedaży na stronie producenta www.quentin.cz. Powinny zostać wystawione w sklepie w cenie 10 Euro + VAT, czyli 53 zł + ew. koszty przewalutowania podczas płatności kartą.

Jeśli ktoś nie zna czeskiego, łatwo wyszuka w sklepie wg słów kluczowych "
pevné mezery" albo w pakiecie XT Set, który zawiera także filtr importu plików doc i odt (Open Office) do Quarka. Pakiet ten w wersji dla Quarka 9 można pobrać z serwera ftp firmy Quentin.

Niestety, "Twardych spacji" nadal nie ma w ofercie eesti.com.pl (gdzie są wersje tylko dla wersji 7 i 8,
w wygórowanej cenie 246 zł z VAT (85 dla wersji EDU).
Comments

Ginące rzemiosło. Śladami poznańskich introligatorów

Ginące rzemiosło. Śladami poznańskich introligatorów
W ostatnim czasie miałem przyjemność pracować nad książką autorstwa Leonarda Rosadzińskiego pt. "Ginące rzemiosło. Śladami poznańskich introligatorów". Jest to monografia historyczna rzemiosła introligatorskiego w Poznaniu i Wielkopolsce od 1574 do 1984 roku. Publikacja jest podzielona na trzy główne rozdziały: historię introligatorstwa w Poznaniu i Wielkopolsce, wspomnienia autora o wybitnych poznańskich introligatorach, biogramy ponad dwudziestu introligatorów poznańskich. Zawiera także indeksy introligatorów i spisy.

Kilka obrazków z layotów można obejrzeć tutaj.

Warto poczytać, co mówi o książce sam Autor w rozmowie z Marzeną Rutkowską-Kalisz:

Monografia „Ginące rzemiosło. Śladami poznańskich introligatorów” jest z pewnością dowodem na niezwykłe zaangażowanie autora, ale także stanowi przykład umiejętnego łączenia pasji z pracą na rzecz Poznania. Taka refleksja mogłaby być z powodzeniem zamieszczone na okładce książki, której powstawanie śledzimy od dawna. Przypomnijmy – chodzi o niezwykłą pracę Pana Leonarda Rosadzińskiego, antykwariusza, miłośnika pięknie wydanych książek i -– co można zaświadczyć opiniami naukowych autorytetów – znawcę wielkopolskiego introligatorstwa. O tej niezwykłej pracy rozmawiam z jej autorem Panem Leonardem Rosadzińskim i z Panem Władysławem Strzedzińskim nestorem wielkopolskich introligatorów.


– Rozmawiamy w chwili gdy wydanie monografii wydaje się być niemal pewne. Ale jak to najczęściej bywa całe przedsięwzięcie może zniweczyć… brak pieniędzy. Na jakim etapie są prace związane z wydaniem monografii?


– Wielkopolskie Towarzystwo Przyjaciół Książki przy Bibliotece Raczyńskich wystąpiło do Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Poznaniu o przyznanie dotacji. Przyznano nam 20 tysięcy złotych. Szczęśliwie rekomendacje załączone do wniosku były bardzo przychylne. Wybitni znawcy kultury wypowiadali się bardzo pozytywnie o mojej pracy. Dyrektorzy: Biblioteki Uniwersyteckiej, Biblioteki Raczyńskich czy wreszcie Biblioteki Kórnickiej, ku mojemu zaskoczeniu i radości wyrazili bardzo pochlebne opinie, a to z pewnością miało bardzo znaczący wpływ na przyznanie dotacji. Podkreślali, że ta praca dotyczy historii Poznania i Wielkopolski, w dodatku wypełni lukę w tej części dokumentacji dziejów miasta i regionu. Dotychczas nikt nie pokusił się o takie opracowanie. A co było dla mnie osobiście największym zaskoczeniem? Chyba fakt, że w przypisach znalazłem opinie, że praca z popularyzatorskiej zmieniła się w naukową!


– Jak Państwo zamierzają wydać tę książkę?


– Powinien to być z pewnością pięknie wydany album, bogato ilustrowany, w wysmakowanej szacie graficznej. To w końcu ma być książka o sztuce oprawy książek. Stąd też wzięła się cena kosztorysowa całego przedsięwzięcia. Połowę – za co jesteśmy bardzo wdzięczni dał Urząd Miejski – więcej po prostu nie miał. Jest jednak pewne ale… jeśli nie znajdziemy drugiej połowy finansów to ta przyznana dotacja po prostu przepadnie. Na zebranie brakujących pieniędzy mamy niecałe dwa miesiące. Jest to warunek konieczny do podpisania umowy, są przecież wakacje za pasem, czekają nas jeszcze niezbędne korekty, a czas niestety ucieka… mamy na to wszystko pół roku.


Czasu – na szczęście – starczyło i książka została już wydrukowana! Niestety, na razie nie jest będzie dostępna w księgarniach.

Autor: Leonard Rosadziński
Wydawca: Wielkopolskie Towarzystwo Przyjaciół Książki 2011
Stron: 228
Nakład: 500 numerowanych egzemplarzy
Wydanie bibliofilskie, albumowe
Comments

Quark 9 Ostatni?

Minął kwartał od czasu wydania Quarka 9. Fakt faktem, niedopracowanego i w pośpiechu, bo dopiero niedawna aktualizacja do 9.1 wprowadza poprawki błędów, współpracę z Lionem oraz nowość: publikowanie na iPada. Ta interaktywność i multimedialność, której zapowiedzią był Quark interactive Designer dla wersji 7 będzie albo rewolucją (bo chyba nikt nie wątpi w to, jak wielki i bogaty rynek stanowią użytkownicy iPada) albo gwoździem do trumny.

Faktem są dwie sprawy. O Quarku 9 milczą polskie blogowiska i media, nawet (chyba) największy polski dystrybutor nie odświeżył swojej quarkowej strony (jak zapowiadał), poprzestając na dodaniu prostego linku do wersji testowej. A jako główna wersja wisi Quark 8 z aktualizacją do... 8.1. Przykre. Wiele wskazuje na to, że QuarkXpress dla przeciętnego DTP-owca staje się przeżytkiem, a dystrybutorzy widząc brak popytu, nie inwestują w promocję programu w Polsce.

Druga sprawa to kłopoty firmy Quark Inc., które nie były tajemnicą już od długiego czasu. Odkąd inDesign zaczął dynamicznie zdobywać rynek, QuarkXpress zamiast rozwijać się w kierunku pożądanym przez użytkowników, promował się darmowymi fontami, xtensionami, abolicją dla piratów oraz pójściem w multimedia (QID) oraz kilkoma stronami promocyjno-społecznościowymi, na które rzadko kto zagląda. Kierunek multimedialny jest co prawda szczytny i przyszłościowy, ale powiedzmy uczciwie: czy dla przeciętnego użytkownika programu możliwość publikowania do formatu html była ważniejsza od obsługi przypisów dolnych?
więcej...
Comments