Studio książki

DTP ● web ● styl

Konwersja pdf > inDesign/Quark

Któż nie spotkał się kiedykolwiek z następującym problemem: przychodzi klient z plikiem pdf i chce nanieść "drobne" korekty, przy czym nie posiada pliku źródłowego? Albo otrzymujemy dokumentację w pdf-ie w obcym języku, a jej polska wersja ma być złożona co do piksela tak samo, jak oryginał? Komu nie zdarzyło się stracić pliku źródłowego, po którym został tylko plik pdf?

Mnie nie tak niedawno spotkała trzecia sytuacja. Pliki źródłowe skompresowałem do archiwizacji, a po pewnym czasie okazało się, że archiwum nie chce się już rozpakować! Mi pozostał "tylko" drukarski pdf. Tylko i... aż!

11

Oto ukazała się beta nowego rozszerzenia do programów QuarkXpress i inDesign, która umożliwia konwersję plików pdf wprost do programu DTP. Nosi on robocze nazwy PDF2Quark i PDF2Indesign. Producentem jest znana firma Markzware, której flagowymi produktami były dotąd konwertery umożliwiające przenoszenie plików między programami Publisher-inDesign-QuarkXpress. Wbrew pozorom, konwersja taka przebiega zaskakująco dobrze, sam wielokrotnie konwertowałem pliki indd do formatu qxp. ID2Q przenosił layout bardzo dokładnie nawet w takich sytuacjach, kiedy style w layoucie źródłowym były niby nie do osiągnięcia w programie docelowym (np. regulowana grubość przekreślenia znaku w programie inDesign).

więcej...
Comments

Twarde spacje do QuarkXpress9

"Twarde spacje" dla Quarka 9 będą lada dzień dostępne w sprzedaży na stronie producenta www.quentin.cz. Powinny zostać wystawione w sklepie w cenie 10 Euro + VAT, czyli 53 zł + ew. koszty przewalutowania podczas płatności kartą.

Jeśli ktoś nie zna czeskiego, łatwo wyszuka w sklepie wg słów kluczowych "
pevné mezery" albo w pakiecie XT Set, który zawiera także filtr importu plików doc i odt (Open Office) do Quarka. Pakiet ten w wersji dla Quarka 9 można pobrać z serwera ftp firmy Quentin.

Niestety, "Twardych spacji" nadal nie ma w ofercie eesti.com.pl (gdzie są wersje tylko dla wersji 7 i 8,
w wygórowanej cenie 246 zł z VAT (85 dla wersji EDU).
Comments