Studio książki

DTP ● web ● styl

Quarkxpress 10 - pierwsze wrażenia

Jakiś czas temu pisałem, że Quark 10 będzie taki, jak chcą użytkownicy, albo nie będzie go wcale. Co prawda pojawił się nowy inwestor, nowe pieniądze, nowe pomysły. Co z tego ma użytkownik? więcej...
Comments

To nie jest czas publikowania na ipada

Mam mieszane uczucia o najnowszej wersji Quarka, która umożliwia publikowanie na ipadach. Wypróbowałem wersję trial dziewiątki szczególnie pod kątem tak zachwalanej możliwości tworzenia interaktywnych publikacji elektronicznych. Rzeczywiście, to działa fantastycznie. Publikowanie na ipada jest łatwe i przyjemne, na ile przyjemna może być praca Winking. Jestem zachwycony tym, jak moja gazeta wygląda na tablecie i jak łatwo i wygodnie mogę ją przesłać z komputera na czytnik. Testowałem też pracę z ePub i także to wygląda zachęcająco. Po wielu niedoróbkach w wersji 9.0, w najnowszej 9.2 wszystkie błędy zdają się być poprawione, a do tego jest już możliwość tworzenia plików w standardzie ePub 3. Nieźle!

IMAG0254

więcej...
Comments

Quark, strony internetowe i flash

To, że Quark umożliwia eksport do html-a wiemy od jego co najmniej piątej wersji. Czy jednak ktoś korzystał z tej funkcji? Muszę przyznać, że spośród wielu pospolitych łamaczy (do jakich i ja się zaliczam) nie znałem nikogo, kto odważyłby się projektować strony internetowe w tym programie kojarzonym z drukarskim DTP. Co prawda kiedyś próbowałem uruchomić rozszerzenie Quark interactive Designer, które obsługiwało format flash, i które było dodawane do Media Packów w wersji 7. Ale wszystko rozbiło się o brak porządnej dokumentacji, tutoriali i przekonanie, że Quark ne do tego służy, no i że posiadam inne, lepsze narzędzia wyspecjalizowane w tworzeniu stron internetowych.

No właśnie, „inne narzędzia”... Poza licznymi stronami opartymi o CMS-y (Joomla od czasów Mambo, Oxwall, Wordpress, Prestashop), mam sporo statycznych stron o charakterze – można powiedzieć – wizytówkowym. Do takiej pracy wystarcza prosty iWeb oraz RapidWeaver. Wystarcza, ale ograniczoność tych programów szybko daje się we znaki. W gotowych szablonach trudno cokolwiek zmienić, a że szablonów jest ograniczona ilość, strony przestają się od siebie odróżniać, nie można nadać im tego indywidualnego, niepowtarzalnego rysu. Co z tego, że szablon jest piękny, skoro zobaczymy go na tysiącach różnych domen? Oczywiście, można zaprojektować własny szablon, ale to wymaga czasu na naukę czegoś, co stanowi bardzo wąską dziedzinę wiedzy.
więcej...
Comments

Quark 9.2

Quark niedawno wypuścił się wersji 9.2. To dobry znak, świadczy, że nowy właściciel nie zasypia gruszek w popiele. Poprawki głównie w zakresie rozszerzenia funkcjonalności App Studio, większej stabilności programu, ta wersja umożliwia tworzenia plików ePub w wersji 3, czyli z łączami, obrazkami i wideo.

Nieźle! Quark zaczyna być kompleksowym narzędziem do tworzenia mediów cyfrowych. Flash, ebooki, AVE dla ipada, html no i tradycyjne DTP – to robi wrażenie. Czekam jeszcze tylko na pełną obsługę w kierunku najpopularniejszego czytnika, czyli Kindle. Może w wersji 9.3?
Comments

Quark 9 Ostatni?

Minął kwartał od czasu wydania Quarka 9. Fakt faktem, niedopracowanego i w pośpiechu, bo dopiero niedawna aktualizacja do 9.1 wprowadza poprawki błędów, współpracę z Lionem oraz nowość: publikowanie na iPada. Ta interaktywność i multimedialność, której zapowiedzią był Quark interactive Designer dla wersji 7 będzie albo rewolucją (bo chyba nikt nie wątpi w to, jak wielki i bogaty rynek stanowią użytkownicy iPada) albo gwoździem do trumny.

Faktem są dwie sprawy. O Quarku 9 milczą polskie blogowiska i media, nawet (chyba) największy polski dystrybutor nie odświeżył swojej quarkowej strony (jak zapowiadał), poprzestając na dodaniu prostego linku do wersji testowej. A jako główna wersja wisi Quark 8 z aktualizacją do... 8.1. Przykre. Wiele wskazuje na to, że QuarkXpress dla przeciętnego DTP-owca staje się przeżytkiem, a dystrybutorzy widząc brak popytu, nie inwestują w promocję programu w Polsce.

Druga sprawa to kłopoty firmy Quark Inc., które nie były tajemnicą już od długiego czasu. Odkąd inDesign zaczął dynamicznie zdobywać rynek, QuarkXpress zamiast rozwijać się w kierunku pożądanym przez użytkowników, promował się darmowymi fontami, xtensionami, abolicją dla piratów oraz pójściem w multimedia (QID) oraz kilkoma stronami promocyjno-społecznościowymi, na które rzadko kto zagląda. Kierunek multimedialny jest co prawda szczytny i przyszłościowy, ale powiedzmy uczciwie: czy dla przeciętnego użytkownika programu możliwość publikowania do formatu html była ważniejsza od obsługi przypisów dolnych?
więcej...
Comments

Quark-crash-text-test

Jakiś dziwny błąd w Quarku 8? We wcześniejszych wersjach ten problem chyba nie istaniał. więcej...
Comments

Quark 7.5 i Snow Leopard (2)

Istnieje proste rozwiązanie konfliktu Quark 7.5 - Snow Leopard. Jakie? więcej...
Comments

Podliczanie znaków - skrypt

Podliczanie znaków w Quarku to jedna z wciąż oczekiwanych opcji. Czyżby? Happy więcej...
Comments

Quark 7.5 i Snow Leopard

Firma Quark Inc. nie objęła wsparcie technicznym Quarka 7.5 w systemie Snow Leopard. Jakie są tego konsekwencje? więcej...
Comments

Quark jeszcze nie w tym roku

Wszystko wskazuje na to, że Quark 9 ujrzy światło dzienne najwcześniej za rok... więcej...
Comments