Studio książki

DTP ● web ● styl

Quarkxpress 10 - pierwsze wrażenia

Jakiś czas temu pisałem, że Quark 10 będzie taki, jak chcą użytkownicy, albo nie będzie go wcale. Co prawda pojawił się nowy inwestor, nowe pieniądze, nowe pomysły. Co z tego ma użytkownik? więcej...
Comments

O konwersji pdf-ów – po angielsku

Pochwalę się Winking mój artykuł o konwersji z pdf-ów do Quarka/Indesigna po angielsku na stronie producenta programu.

Program przechodzi powoli z fazy beta do alfa, otrzymała tez oficjalną nazwę: PDF2DTP. Warto ją zapamiętać!
Comments

To nie jest czas publikowania na ipada

Mam mieszane uczucia o najnowszej wersji Quarka, która umożliwia publikowanie na ipadach. Wypróbowałem wersję trial dziewiątki szczególnie pod kątem tak zachwalanej możliwości tworzenia interaktywnych publikacji elektronicznych. Rzeczywiście, to działa fantastycznie. Publikowanie na ipada jest łatwe i przyjemne, na ile przyjemna może być praca Winking. Jestem zachwycony tym, jak moja gazeta wygląda na tablecie i jak łatwo i wygodnie mogę ją przesłać z komputera na czytnik. Testowałem też pracę z ePub i także to wygląda zachęcająco. Po wielu niedoróbkach w wersji 9.0, w najnowszej 9.2 wszystkie błędy zdają się być poprawione, a do tego jest już możliwość tworzenia plików w standardzie ePub 3. Nieźle!

IMAG0254

więcej...
Comments

Quark 9 Ostatni?

Minął kwartał od czasu wydania Quarka 9. Fakt faktem, niedopracowanego i w pośpiechu, bo dopiero niedawna aktualizacja do 9.1 wprowadza poprawki błędów, współpracę z Lionem oraz nowość: publikowanie na iPada. Ta interaktywność i multimedialność, której zapowiedzią był Quark interactive Designer dla wersji 7 będzie albo rewolucją (bo chyba nikt nie wątpi w to, jak wielki i bogaty rynek stanowią użytkownicy iPada) albo gwoździem do trumny.

Faktem są dwie sprawy. O Quarku 9 milczą polskie blogowiska i media, nawet (chyba) największy polski dystrybutor nie odświeżył swojej quarkowej strony (jak zapowiadał), poprzestając na dodaniu prostego linku do wersji testowej. A jako główna wersja wisi Quark 8 z aktualizacją do... 8.1. Przykre. Wiele wskazuje na to, że QuarkXpress dla przeciętnego DTP-owca staje się przeżytkiem, a dystrybutorzy widząc brak popytu, nie inwestują w promocję programu w Polsce.

Druga sprawa to kłopoty firmy Quark Inc., które nie były tajemnicą już od długiego czasu. Odkąd inDesign zaczął dynamicznie zdobywać rynek, QuarkXpress zamiast rozwijać się w kierunku pożądanym przez użytkowników, promował się darmowymi fontami, xtensionami, abolicją dla piratów oraz pójściem w multimedia (QID) oraz kilkoma stronami promocyjno-społecznościowymi, na które rzadko kto zagląda. Kierunek multimedialny jest co prawda szczytny i przyszłościowy, ale powiedzmy uczciwie: czy dla przeciętnego użytkownika programu możliwość publikowania do formatu html była ważniejsza od obsługi przypisów dolnych?
więcej...
Comments

Quark 7.5 i Snow Leopard (2)

Istnieje proste rozwiązanie konfliktu Quark 7.5 - Snow Leopard. Jakie? więcej...
Comments

Quark 7.5 i Snow Leopard

Firma Quark Inc. nie objęła wsparcie technicznym Quarka 7.5 w systemie Snow Leopard. Jakie są tego konsekwencje? więcej...
Comments